Sportsfiskernes jubilæum under lærkens højlydte sang

Vorbasse Sportsfiskerforening har 80 medlemmer. En lille flok var samlet i dag for at fejre foreningen ved åen ved Rugbjergvej. I aftes havde 12 af medlemmerne haft en fantastisk flot fisketur på Lillebælt. Der var ikke den store gevinst hverken i går eller i dag, men det kan jo ikke tage fornøjelsen fra fiskerne, der nyder naturen og det frie liv langs åen.
Sportsfiskerne har fornylig udsat en del yngel, som gerne må vokse sig store til nogle flotte bækørreder. Mange af ørrederne havner desværre i munden på odderne, som er sportsfiskernes store konkurrent.
Der er bestemt dejligt ved åen eller på de mange ture sportsfiskerne arrangerer, så klubbens jubilæumsønske er,m at flere yngre mennesker interesserer sig for livet som sportsfisker. Her kan man afstresse og nyde naturen. Se også udstilling på biblioteket. På mandag udstilles foreningens pokaler og del grej, bl.a. en 65 år gammel fiskehjul.